5 ciekawostek o polskich pisarzach

5 ciekawostek o polskich pisarzach

  Uwaga! Branie gazeto-bloga na poważnie grozi ciężkimi chorobami, a w przypadkach ekstremalnych śmiercią. Przed zapoznaniem się z treścią skonsultujcie z lekarzem bądź farmaceutą, czy posiadacie dystans do świata i zapoznajcie się ze znaczeniem słowa ironia. 

5 ciekawostek o polskich pisarzach! Ta strona Gazeto-bloga przedstawi wam anegdotki i interesujące informacje z życia 5 różnych  polskich pisarzy/pisarek.

Klikając w nazwisko każdego z pisarzy przekieruje was do strony, na której znalazłam tą informacje (żebyście nie myśleli, że to sobie wymyśliłam).

Witold Gombrowicz

  •  Ulubiony polski pisarz Gombrowicza to Henryk Sienkiewicz. Podobno miał nawet jego portret. Literat cenił go ponieważ Sienkiewicz był ogromnym patriotą.
  •  „Ferdydurke” Gombrowicz pisał z pokojówką o imieniu Aniela. Kobieta, właściwie, pomagała mu ją dokończyć. To właśnie jej słowa pisarz sparafrazował: „Koniec i bomba, a kto czytał ten trąba”.

 Zygmunt Miłoszewski

  • Zaczął żyć z pisania dopiero po dziesięciu latach. Wpływ miały na to sukces „Bezcennego” i to, że książki Miłoszewskiego zaczęto wydawać za granicą.
  •  Pisarz nie przeczytał żadnej swojej książki po jej wydaniu.
  • Książki: BezcennyUwikłanie/Ziarno prawdy/Gniew,

  Julian Tuwim

  •  Poeta cierpiał na agorafobię, czyli lęk przed przebywaniem na otwartej przestrzeni. Strach był tak duży, że Tuwim jeśli musiał gdzieś dotrzeć, to przeważnie przemieszczał się taksówką pod same drzwi budynku.
  •  Tuwim miał znamię na lewym policzku. Kompleksy z tego powodu sprawiały, że pozwalał robić zdjęcia wyłącznie prawego profilu.

Wisława Szymborska

Wisława Szymborska po odebraniu Nobla najpierw ukłoniła się publiczności, bo stwierdziła, że król może poczekać.

Wisława Szymborska po raz pierwszy stała się właścicielką telefonu komórkowego. Zadzwonił do niej jej sekretarz, Michał Rusinek.
– Dzień dobry, pani Wisławo.
– Skąd pan wie, że to ja ?
– Przecież widzę.
– Ojej, a ja jeszcze się nie ubrałam

Małgorzata Musierowicz 

Małgorzata Musierowicz udała się kiedyś na spotkanie autorskie pewna, że jest to spotkanie z nastolatkami. Okazało się, że czeka na nią mnóstwo maluchów w wieku przedszkolnym z mnóstwem pytań „Jaka jest pani ulubiona zupa?” „Czy mąż panią bije?” A na zakończenie wstał chłopczyk w solennym garniturze i zapytał „Proszę pani, dlaczego pani pisze książki a nie pracuje jak normalna kobieta?” (opowiedziane na spotkaniu autorskim z nastolatkami:)