Piątka w piątek-5 powodów, dla których warto założyć Bullet Jornual

 „Czym tak właściwie jest ten cały Bullet Jornual?”
Definicji jest dużo. Dla jednych to pamiętnik, dla drugich planner, a dla jeszcze innych po prostu kalendarz.
Właściwie w podstawowej formie Bujo to wszystko w jednym. I w podstawowym założeniu, żeby założyć Bujo wystarczy zeszyt i długopis, ale szukając inspiracji na pintereście łatwo zauważyć, że większość woli stawiać na kolory, dużą ilość tasiemek washi i inne ozdóbki, totalnie odchodząc od minimalizmu, który zalecał twórca.
Ale głównym założeniem Bujo jest, by był to nasz zeszyt i ma on nam pomóc w zorganizowaniu się. Jeżeli dzięki milionie tasiemek będziemy tam chętnie zaglądać i faktycznie polepszy to naszą organizacje to jak najbardziej ma to sens. Bujo to wasz zeszyt, w którym powinno znaleźć się wszystko co jest wam potrzebne.

Ale po co komu Bullet Jornual?

1. Pomaga się zorganizować
Już nie powinniście mieć problemów z zapamiętaniem ważnych dat, z zapamiętaniem tego, co powinniście zrobić itd.
Przy okazji łatwiej jest w zeszycie śledzić nawyki, które chcielibyśmy wyrobić wpisując je na codzienną listę zadań, bądź tworząc miesięczny Habit Tracker. Jeśli zawsze zapominacie o urodzinach znajomych wystarczy zapisać je w Bujo i raczej już nie zapomnicie. Jeśli macie dużo do zrobienia to zdecydowanie lepiej zacząć od zrobienia listy, co zrobić. Można także oznaczyć zadania priorytetowe.

2. Można się wyżyć artystycznie
Nigdy nie przepadałam za rysowaniem, bo mam do tego dwie lewe ręce, ale za pomocą linijki i kilku kolorowych długopisów można tworzyć naprawdę piękne strony, którymi nie wstyd pochwalić się na instagramie czy pintereście. Albo można pójść w kompletnie inną stronę! W modny ostatnio mininalizm i zapisywanie tylko tego, co naprawdę istotne.

3. Nie musisz notować wszystkiego na luźnych karteczkach.
Po jakimś czasie gubimy kartki, albo znajdujemy je i zastanawiamy się, które powinniśmy wyrzucić, a które zostawić. Jeśli coś na tyle ważne, żeby to zostawić, to pojawia się również pytanie „Gdzie?” i zazwyczaj wygrywa szuflada, która znajduje się najbliżej i trzeba ją w kółko sprzątać. BuJo oznacza koniec z luźnymi, walającymi się byle gdzie kartkami! Wszystko będziecie mogli mieć w jednym miejscu.

4. Nie ma miejsca na bezczynność!

Jeżeli już, to jest zaplanowany odpoczynek, ale najczęściej w formie „oglądam telewizję i rozpisuję dniówkę na jutro”. BuJo sprawi, że codziennie (albo raz w tygodniu) musimy się zmusić do tego, by usiąść i pomyśleć o danym dniu. Może to być odprężające, gdy nie ma się chwili by usiąść. W dłuższej perspektywie motywuje to też do pracy nad sobą, nieustannego rozwoju. Bo przecież jakoś tak głupio wyglądają te niezapisane kartki… 😉

5. Można tworzyć super listy!
Chyba jestem jedyną osobą, którą do rozpoczęcia swojego BuJo zachęcił fakt, że można tworzyć długie i krótkie listy z filmami do obejrzenia, tracker seriali czy listę marzeń. Przejrzałam pinteresta i tak spodobały mi się te listy, że postanowiłam, że muszę mieć własne.

Całkiem możliwe, że stworzę jakąś serię postów dotyczącą Bullet Jornuala ;D

Co wy na to? 😉

2 myśli na temat “Piątka w piątek-5 powodów, dla których warto założyć Bullet Jornual

Dodaj komentarz